Az elmúlt napokban valami történt a devizapiacokon (és a részvénypiacokon is). Megnőtt a volatilitás és vele együtt a bizonytalanság is, a kockázatvállaló hajlandóság látszólag csökkent. Vajon itt a várva várt korrekció és az USD új erőre kap? Nem tudom, de egy dolog nagyon jól látszik a chartokon. Amennyiben a Risk Aversion (kockázatkerülés) folytatódik, ennek legnagyobb vesztesei a nyersanyagdevizák lesznek, ahogy ez a múltban is történt. Nyersanyag devizák a AUD, NZD és CAD. Az elmúlt 6 hónapban ezek a devizák szinte szárnyaltak mind a GBP-hez mind a USD-hez és még az EUR-hoz képest is, nagyon hosszú és nagyon szétnyújtott trendet eredményezve.
Miért fontos ez? Egyrészt mindenképpen tisztában kell lennünk egyes piaci környezetben (piaci hangulatban) az egyes devizák önálló érzékenységével, hogy aztán a megfelelő devizával párosítva a legjobb "erős versus gyenge" devizapárt válasszuk ki, ami a legnagyobb valószinűséggel tud elmozdulást felmutatni és ezáltal alkalmas lehet lekereskedni. Pl. ha rv. piaci pánik van és gyenge az AUD és NZD a héten, akkor szivesebben adjuk el ezeket a devizákat az USD ellen, mint pl. az EUR-t az USD ellen. Másrészt, aki hosszútávú trendbeszállót keres, annak érdemes figyelemmel kisérni a piaci hangulat változást és az ebből adódó lehetőségeket. Én most ezek közül mutatnék be pár grafikont. Nem mondom azt, hogy trendváltás történt mert még nem történt, csak annyit szeretnék mutatni, hogy mit érdemes még figyelni a következő hetekben.
EURAUD grafikonok:
EURAUD 2009 március óta masszív csökkenő trendben van, több mint 3000 ponttal a háta mögött miután kilépett a gigászi emelkedés utáni szimmetrikus háromszögéből (kék zóna).
Mint látjuk, nagyon erős konszolidációs zónába érkezett az árfolyam (1.61-1.64), ahol éveket töltött el. Ebben a zónában ugyan nagyon apró jeleket mutat a 3 db kanócos zöld gyertyával és emelkedő maximumokkal talán egy kialjasodás kezdete lehet. Be lehet húzni még egy csökkenő trendvonalat is, amit ugyan még nem tört át, de mindenképp érdemes figyelni mi történik ezzel.
AUDCHF mint az EURAUD meglehetősen inverz párja:
Majdnem teljesen ugyanúgy néz ki, mint az EURAUD csak megfordítva. Egy gigászi letörési pontnál Hetes fibo 61.8 nál csinálja a kicsúcsosodó gyertyáit, de itt sem tört még a hetes trendvonal.
EURNZD és NZDCHF:
Nagyon hasonló mint EURAUD de itt az NZD már gyengébb mint AUD, ezeknél véleményem szerint már tört egy napos trendvonal.
Utolsó kommentek