Sziasztok!
Szeretném bemutatni Nektek, hogy én hogyan kezelem a kockázatot ha hosszabb távú pozit veszek fel...
Biztos sokan hallottátok már, hogy a trend az úr, meg azt, hogy a trend a barátunk! Mindenki ismeri és tisztában van ezekkel, mégis sokan figyelmen kívül hagyják. Emelkedő trendbe shortolni, csökkenő trendbe longolni, mert az „árfolyam már sokat ment” nem szerencsés dolog. Talán előfordult már a legtöbbünkkel, hogy hosszabb távú pozit vettünk fel, majd az árfolyam elindult az irányunkba. Kicsit később pedig megfordult a trend és örültünk ha időben észrevettük a fordulós jeleket és breakeven-be tudtuk zárni...Véleményem szerint egy trendszerű mozgás több szakaszra osztható, és minden egyes szakasz más és más, mind jellegében, mind időtartamában.
Az alábbi rajzon bemutatom ezeket a „szakaszokat”:
- A feketével jelzett mozgás a megelőző trend.
Piros mozgás ahol a trend „megszületik”. Nevezzük fiatal trendnek! Itt a megelőző csökkenő trend egy olyan szintre vagy régióba ér ahol már az agresszív tradereknek megéri trenddel ellentétes pozit felvenni. ( spekuláció ) Egyre többen csatlakoznak hozzájuk és az ármozgás megindul fölfele. Itt megint elér egy szinthez, jelen példában egy ellenálláshoz amit még a trend folytatására számító traderek újra „lepofoznak”. ( Ha elég sokan vannak, akkor az ár áttöri a támaszt és a csökkenő trend továbbra is életben marad, a grafikonon pedig csak egy fals kitörés látszik majd. ) De a lefele irányuló mozgás ismét elakad. Új traderek lépnek long pozícióba a jó Risk Reward-ot kínáló pozíciókba, ezért az ármozgás ismét elindul fölfele. A lefele játszók stopjait sorra kiüti. A long term traderek profitot realizálnak minek következtében egy igen erős és gyors mozgás keletkezik. ( BREAKOUT ). Ebben a fázisban a pullback-re épülő stratégiák nagy része nem tud beszállni a mozgásba. Ebben a szakaszban a trend NEM igazán barátunk! Elég sérülékeny, ezért ha pozícióba léptünk érdemes mihamarabb breakeven-be tenni. A trend még nem „visszaigazolt”, NEM LEHET TUDNI, hogy elkezdődött egy új trend!! Előfordulhat, hogy a mozgás csak egy nagyobb rally a csökkenő trendben és a nagyobb megbízásokért jön fel, hogy újra eladhassák a swing és long term traderek. Ha a long term traderek is elkezdik venni az instrumentumot kialakul a következő szakasz...(Ahogy megfigyeltem a fiatal trend kb. 2-6 hét nagy általánosságban...)
Zölddel jelzett fázis a „visszaigazolt” vagy stabil trend! Ezen a ponton mindenki számára világos, hogy a csökkenő trend véget ért és új „korszak” kezdődött. Ki hamarabb ki később tud csatlakozni...Ebben a szakaszban a legnagyobb valószínűségű, hogy a trend nem fordul meg egy „kétcentesen” :) A mozgás nem olyan gyors és meredek, mint a fiatal trendnél. Lassabb tempóra vált és szép hullámokkal kúszik egyre magasabbra. Ebben a fázisban a trend valóban a barátunk és a különböző swing és pullback stratégiák igen jól teljesítenek. Az összes szakasz közül ez a leghosszabb. Kb. : 3 hónaptól- akár 12-18 hónapig.
Ahogy telik az idő, kialakul az „Öreg trend”. ( Kék mozgás. ) Jellemzője, hogy a stabil trendhez képest egy fokozattal lassabb sebességre kapcsol, ( laposabb szögben emelkedik ) valamint a lefele mozgások helyenként igen erőteljesek lehetnek. Előbb utóbb minden véget ér, semmi sem nő az égig, tehát ha trendkövető stratégiánk van fel kell készülni, hogy eljön az idő amikor zárni kell, és nem a mozgás tetején fogunk profitot realizálni. Nekem ezt volt a legnehezebb elfogadni lelkileg, hogy sokszor jelentősen vissza kell engedni az árfolyamot mire kialakul a jel, hogy a trendnek annyi, zárni kell. De még ennél is többször volt, hogy kicsuktam a pozit, mert már „hűdesokpipvanrajta”, meg már „ nagyon sokat ment” :) Aztán ahogy kicsuktam még ment annyit, mint állat! Persze tisztában voltam ezzel a hibámmal és rengeteget dolgoztam rajta, míg kinőttem! Ha azt vesszük észre, hogy a pullback-ek egyre erőteljesebbek, sokáig van oldalazás, vagy nehezebben pattan az árfolyam a támaszokról, esetleg a megelőző mozgáshoz képest mindkét irányba idegesen csapkod a piac, akkor nekem az azt mondja, hogy elérkeztünk az Öreg trendhez. Új pozit csak kisebb kockázattal érdemes felvenni a trendirányba. Napról napra nő a kockázat a friss longoknak. Ez a szakasz szerintem sokkal veszélyesebb, mint a fiatal trend, mivel itt igen kiszámíthatatlan/iránykeresős lehet a piac. A jó stophelyek igen távoliak is lehetnek alacsony Risk Reward-ot eredményezve, míg a fiatal trendnél ezzel szemben igen jó profitcélunk lehet. Ahogy én látom ez a szakasz mindenképp hosszabb, mint a fiatal trend, de sokkal rövidebb, mint a stabil trend.
Lila mozgás a „trendváltás” és egyben egy fiatal trend kezdete. Ha az agresszív traderek short pozikat vesznek fel és egyre többen csatlakoznak hozzájuk, valamint a long term traderek profitot realizálnak, akkor nagy valószínűséggel megfordítják az emelkedő trendet.
A kockázatom az alábbi grafikonon szeretném bemutatni:
Ha beszállok egy FELTÉTELEZETT fiatal trendbe a kockázatom a traden 3%. A stoppot agresszíven húzom. Nem félek beismerni ha a piac nem arra megy amerre számítottam!!! Ilyenkor még a stop kiütése előtt csökkentem a pozíciómat, általában a harmadát csukom ki elsőre. Mivel ez még nem „visszaigazolt trend” aktív és szabályok szerinti managelést igényel. Ha megcsinálta a kockázatom nullába húzom. Abban az esetben amint elértem a kockázatom 2X-ét a stoppot felhúzom pluszba, hogy kb. a kockázatom megkeressem és új belépő után nézek. Ha ennél a stophúzásnál nem tudom szint alá/fölé tenni a stoppot ami már védi a profitot, akkor kihagyom és marad nullában a stop. Fontos, hogy amíg nincs meg a kétszeres RR, addig nem lépek be új pozival még akkor sem ha jelet ad a piac! A második belépőnél vagy 6% a kockázatom, vagy az addig megszerzett összes profit amit stoppal levédtem. Tehát a második pozival újabb 3% kockázatot veszek fel, mert az első pozit 3% pluszban levédtem a stoppal....A pozíció építést tovább folytatom, főképp a stabil trendre fókuszálva. Új pozi nyitás feltétele, hogy az ÖSSZES addig megnyitott pozíció PLUSZBAN legyen!! Tehát nem „hígítok” ahogy azt mások teszik...! A kockázatot az idő haladtával és a trend szakaszától függően folyamatosan csökkentem, mint az a grafikonon is látszik.
Kedvenc pozíció épitéses módszerem az, amikor úgy nyitok újabb pozit, hogy a megelőző poziciók profitjának valahányad részét teszem kockára az új belépőnél.
Például első belépő X%.
- második pozi kockázata első pozi profitjának 100%-a
- harmadik pozi kockázata az első két pozi profitjának 2/3-a
- negyedik pozi kockázata az első három pozi profitjának 1/2-e
- minden további pozi a megelöző összes pozi profitjának 10%-a
- Öreg trendnél nem szivesen nyitok, de ha igen az 0,5-1% kockázat az össztőkére nézve(tehát nem az addig felgyülemlett profit 0,5-1%-a )
Ebben azt szeretem, hogy az első két pozinak van "csak" kockázata, ami az én esetemben 3%. Utána már mindenképpen profittal szállunk ki. Ha sikerül egy min. fél éves trendet elkapni az igen szép hozammal kecsegtet...Persze lehet aki a 3%-ot soknak tartja, de ez nem daytrade. Ritkán van jelzés, de az annál biztosabb, mint kisebb idősíkon. A kockázat nagyságát mindenki személyre szabhatja, mert nem vagyunk egyformák, semmi sincs kőbe vésve...This is Forex ;)
Utolsó kommentek